Name:____________________
1.My friend bought 5 sandwiches for 30¢ each. How much did she spend altogether? $___.____
2.My friend bought 2 sandwiches for 20¢ each. How much did she spend altogether? $___.____
3.My friend bought 3 eggs for 30¢ each. How much did she spend altogether? $___.____
4.I bought an apple and a banana. The apple cost $2 and the banana cost 50¢. How much did I spend? $___.____
5.I bought an apple and a banana. The apple cost $2 and the banana cost $1. How much did I spend? $___.____
6.My friend bought 2 cookies for 40¢ each. How much did he spend altogether? $___.____
7.I bought an apple and a . The apple cost 80¢ and the cost 75¢. How much did I spend? $___.____