Name:____________________
1.I bought an orange and a strawberry. The orange cost $1 and the strawberry cost $1.50. How much did I spend? $___.____
2.My friend bought 4 tomatoes for 10¢ each. How much did he spend altogether? $___.____
3.I bought an orange and a . The orange cost $1.50 and the cost 50¢. How much did I spend? $___.____
4.I bought a strawberry and a banana. The strawberry cost 75¢ and the banana cost $1.50. How much did I spend? $___.____
5.I bought a strawberry and an orange. The strawberry cost $1 and the orange cost 75¢. How much did I spend? $___.____
6.I bought an orange and an apple. The orange cost 90¢ and the apple cost $2. How much did I spend? $___.____
7.I bought a strawberry and an apple. The strawberry cost 80¢ and the apple cost $2. How much did I spend? $___.____