Name:____________________
1.My friend bought 2 eggs for 90¢ each. How much did he spend altogether? $___.____
2.I bought a strawberry and an apple. The strawberry cost $1.50 and the apple cost $2. How much did I spend? $___.____
3.My friend bought 4 potatoes for 60¢ each. How much did he spend altogether? $___.____
4.I bought an orange and an apple. The orange cost 90¢ and the apple cost $2. How much did I spend? $___.____
5.I bought a strawberry and a banana. The strawberry cost $2 and the banana cost 75¢. How much did I spend? $___.____
6.My friend bought 5 eggs for 10¢ each. How much did he spend altogether? $___.____
7.My friend bought 5 carrots for 30¢ each. How much did she spend altogether? $___.____