1. | The Choco Mega Bar costs 90¢. How many could you buy if you had $4.00? | ________ |
2. | It costs 80¢ to go on a fairground ride. How much would it cost for six children to go on the ride? | ________ |
3. | David has been saving his pocket money to buy a game. The game costs $16.00. He gets $4.00 pocket money a week. How many weeks will he need to save for? | ________ |
4. | Mrs. Honeypot is a very kind teacher. She spends $4.20 on six chocolate bars for her class. How much did each bar cost? | ________ |
5. | Katie spent $3.95 in a shop. Her parents had given her $4.00. How much change should Katie have? | ________ |
6. | Ken was going on a sponsored walk. The walk was 10 miles. He collected 50¢ from his dad, $2.70 from his mum and $2.40 from his sister. How much did he collect altogether? | ________ |