Grade 4 Arithmetic Worksheets
In this fourth grade arithmetic section, there are math worksheet makers for addition, subtraction, rounding, multiplication, division, fractions and story problems, too.
Related pages in Arithmetic:
General | Kindergarten | Grade 1 | Grade 2 | Grade 3 | Grade 5
Related pages in this year group:
Grade 4 Measurement | Grade 4 Money | Grade 4 Time
Bridging 100 - Addition | |
![]() |
This math wizard generates 16 addition problems with random numbers that when added together bridge 100. You can have your children work out the answers to each problem, or randomize the location of the blank so that in some cases, they will need to subtract from the total to find the missing value. |
Grid Method - Multiplication | |
![]() |
Use this worksheet generator to create multiplication questions with grids. Ask your children to use the grid method to solve the problems. Not the that the larger numbers range from 11 to 50 and the smaller numbers from 2 to 9. The first one is given as an example. |
Number Equations - What's the missing operator? | |
![]() |
This worksheet has 16 math problems, but none of them have an operator. Your students need to look at each number sentence and decide whether the missing sign is a plus, minus, multiplication or division sign, and then draw that operator into the box. |
Subtraction | |
![]() |
This math wizard makes a worksheet with eight written questions about subtraction. Can your children answer them all? Examples include: What is 765 minus 699? What is the difference between 437 and 60? |
Fractions | |
![]() |
There are ten questions on this worksheet asking about fractions. Your students can use the spaces provided to show how they work each problem out. The fractions included are 1/10, 2/10, 1/5, 1/4, 1/3, 1/2, 2/3, and 3/4. All the questions result in whole numbers. Here are two examples: What is one tenth of 20? What is three quarters of 40? |
Addition in Pairs | |
![]() |
Have your children find the answers to these 4-number addition problems. Each question has two pairs which when added together make a multiple of ten. Encourage your students to match these pairs first and the find the sum of the two pairs. |
Rounding | |
![]() |
This worksheet contains two columns of random numbers. The numbers in the left column need to be rounded up or down to the nearest 10, and the numbers in the right column need to be rounded up or down to the nearest 100. |
What's the Rule? | |
![]() |
Make a "number rules" worksheet with this wizard. The first four rows contain a starting number and a rule: addition, subtraction, multiplication or division. Your students need to follow the rules to fill in the empty boxes. The next four rows have all but the last box filled in. Can you students work out the rule and fill in the last box? Note that the multiplication and division rules are restricted to x2 and /2 to keep the numbers manageable. |
Multiplication Breakdown | |
![]() |
There are eight multiplication problems on this worksheet and all of them contain values between 11 and 25. Since these go beyond the usual multiplication tables, your children will need to break down the problems, for example: 14 x 9 = (10 x 9) + (4 x 9) = 90 + 36 = 126 |
Math Problems 1 - Work these out in your head. | |
![]() |
Have your children try to work these problems out in their heads. If they can't, let them write down their workings. This worksheet contains a variety of story problems, including... A house has 5 rooms in it, including 2 bathrooms. How many rooms would 4 houses have? There are 90 jelly beans in a packet. 9 of the jelly beans are yellow, the rest are red. If you eat 30 jelly beans, how many are left? |
Math Problems 2 | |
![]() |
Here are some more word problems with random values generated each time you make a worksheet. Here are two examples: Ken thought of a number. He doubled it and then added 19. His answer was 123. What was the number he first thought of? Cans of cat food come in packs of four. I buy 4 packs and it costs me $4.80. How much have I paid for each can? |
Math Problems 3 - Division problems. | |
![]() |
The word problems generated by this wizard are also about division. Can you students answer them? Here are two examples: Erin watches 49 hours of TV a week. On average, how many hours does she watch a day? Joanne has saved $60.00. She wants to buy video games with her money. Each game costs $9.00. How many games can she buy? |